Co warto zobaczyć w Krakowie? - Przewodnik po Krakowie
Droga Królewska
Trakt przemierzany niegdyś przez orszaki królewskie, poselstwa bądź kondukty pogrzebowe, które udawały się na Wawel. Dziś jest jedną z najbardziej znanych tras turystycznych.
Na szlaku można zobaczyć:
- urokliwy fragment murów obronnych z Bramą Floriańską i Barbakanem. W sezonie letnim istnieje możliwość spaceru po gankami wzdłuż murów. Nieco dalej przy, ul. Floriańskiej, mieszkał niegdyś Jan Matejko. Tuż obok znajduje się legendarna Jama Michalika.
- Rynek Główny - jeden z największych średniowiecznych placów targowych w Europie, otoczony zabytkowymi kamieniczkami.
Warto będąc na Rynku wstąpić do Pijalni Czekolady "Wedla" (Rynek Główny 46). - Bazylikę Mariacką - z jej wieży "od zawsze", co godzinę, w dzień i w nocy, płynie znana wszystkim Polakom melodia hejnału grana na cztery strony świata. We wnętrzu kościoła można podziwiać największy w Europie średniowieczny ołtarz - dzieło Vita Stwosza, któremu poświęcił aż 12 lat swojego życia.
- Sukiennice – pełne kolorowych kramów z pamiątkami. Blisko dwa wieki temu na piętrze powstała pierwsza galeria malarstwa polskiego.
- Kościół Franciszkanów - świątynia od XIII w. była świadkiem wielu wydarzeń historycznych i codziennego życia mieszkańców Krakowa. Wnętrza zdobią przepiękne witraże i polichromie projektu St. Wyspiańskiego. Krużganki klasztorne kryją wyjątkowe malowidła naścienne z XV w.
- Pałac Biskupów z "oknem papieskim", Planty, ulicę Grodzką, Kościół św. Piotra i Pawła – uważany za pierwszy barokowy Kościół w Polsce.
- Kościół św. Andrzeja - romańską świątynię, której grube mury pozwoliły Krakowianom na skuteczną obronę podczas najazdów tatarskich w XIII w. Tuż obok, za bramą klasztoru siostry Klaryski strzegą figurek jasełkowych pochodzących z XIV w.
- ulicę Kanoniczą – jedną z najstarszych i najbardziej urokliwych ulic Krakowa. Od niedawna w pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przy Kanoniczej 17, można zwiedzać wystawę: "Sztuka Dawnej Polski od XII do XVIII wieku". Jest to jeden z najwybitniejszych w kraju zbiorów sztuki średniowiecza, renesansu i baroku.
Zwiedzanie Drogi Królewskiej z przewodnikiem - tel: 0505 855 414 lub 0510 758 398
Dzielnica Uniwersytecka
Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku, a odnowiony staraniem królowej Jadwigi. Jest to najstarsza uczelnia w Polsce i jednocześnie jedna z najstarszych w Europie.
Pierwsze kobiety pojawiły się na uczelni dopiero w XIX w. na Wydziale Farmacji ... nie licząc osławionej legendami Nawojki.
Proponujemy odwiedzić najstarszy budynek uniwersytetu Collegium Maius. Warto zobaczyć muzeum i udać się na wystawę interaktywną "Świat Zmysłów".
Nieopodal znajduje się barokowa Kolegiata Akademicka św. Anny, jeden z najpiękniejszych kościołów Krakowa.
Dla osób, które mają więcej czasu na pobyt w Krakowie i chcą zaszyć się w zakamarkach uniwersyteckich, proponujemy: wizytę w: Ogrodzie Botanicznym, Muzeum Farmacji CM UJ, Muzeum Antropologicznym, Muzeum Historii Medycyny czy Muzeum Anatomopatologicznym Wydziału Lekarskiego.
Zwiedzanie Dzielnicy Uniwersyteckiej z przewodnikiem - tel: 0505 855 414 lub 0510 758 398
Wawel
- Komnaty Reprezentacyjne - warto zobaczyć oficjalne niegdyś wnętrza zamku, gdzie podejmowano posłów czy dostojnych gości królewskich. W niektórych salach zachowały się jeszcze renesansowe stropy i malowidła. Komnaty zdobią bezcenne arrasy z kolekcji króla Zygmunta Augusta.
- Prywatne Apartamenty - pierwsze piętro zamku mieściło niegdyś apartamenty króla, jego gości i świty królewskiej. Wnętrza są zróżnicowane stylistycznie. Można tutaj zobaczyć m.in. obrazy z fundacji Lanckorońskich lub kolekcję porcelany miśnieńskiej.
- Skarbiec i Zbrojownia - pośród pamiątek historycznych i wybitnych dzieł sztuki złotniczej można zobaczyć m.in.: Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich lub... sandały koronacyjne 10-letniego Zygmunta Augusta. W Zbrojowni natomiast, przykłady broni paradnej i uzbrojenia ochronnego, ukazujące ewolucję oręża na przestrzeni wieków.
- Katedra wraz dzwonem Zygmunta i Kryptami - miejsce koronacji królów Polski od XIV do XVIII w. oraz jedna z najsłynniejszych nekropolii.
- Sztuka Wschodu - wystawa mieści m.in. zdobyczne chorągwie tureckie, przykłady broni wschodniej oraz kolekcje porcelany chińskiej i japońskiej.
- Muzeum Katedralne - na ekspozycji można zobaczyć m.in. liczne insygnia grobowe królów polskich oraz pamiątki związane z pontyfikatem Jana Pawła II.
Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu z przewodnikiem - tel: 0505 855 414 lub 0510 758 398
Kazimierz
Dawne królewskie miasto, którego częścią stała się w średniowieczu dzielnica żydowska. Miejsce o niezwykłej atmosferze i historii, pełne urokliwych kawiarenek, barwnych uliczek i tajemniczych zaułków.
Szczególnie warte uwagi miejsca:
- Skałka – Panteon Narodowy
- Gotyckie świątynie Kazimierza – Kościół św. Katarzyny i Bożego Ciała
- Dzielnica Żydowska - miejsce o ciekawej przeszłości i fascynującym kolorycie. Warto odbyć spacer szlakiem judaików. Liczne synagogi, cmentarze żydowskie oraz osobliwe uliczki i podwórka kazimierskie pozwolą poznać dzieje dawnych mieszkańców oraz niektóre z tradycji i zwyczajów żydowskich.
Proponujemy również dla grup zorganizowanych udział w warsztatach tańca i wycinanki żydowskiej. Istnieje możliwość uczestnictwa w lekcjach języka jidish lub hebrajskiego.
Atrakcją podczas zwiedzania może być poczęstunek w jednej z restauracji, serwującej specjały kuchni żydowskiej, koncert muzyki klezmerskiej lub wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. Wawrzyńca.
Zwiedzanie Kazimierza z przewodnikiem - tel: 0505 855 414 lub 0510 758 398
Nowa Huta
Nowa Huta – ostatnimi czasy wzbudza ogromne zainteresowanie zagranicznych turystów, szczególnie zaciekawionych epoką komunizmu. Jednak historia tych terenów jest znacznie starsza i nie mniej fascynująca, o czym świadczą badania archeologiczne oraz liczne zachowane zabytki...
Wybrane obiekty zabytkowe, warte szczególnej uwagi:
- Prastary Kopiec Wandy
- Zabytkowy kościół i klasztor Cystersów w Mogile
- Drewniany kościół św. Bartłomieja
- Dworek Jana Matejki w Krzesławicach
- Dwór w Branicach
- Zabytki architektury okresu socrealizmu: Aleja Róż, Plac Centralny
- Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie (Arka Pana)
Zwiedzanie Nowej Huty z przewodnikiem - tel: 0505 855 414 lub 0510 758 398
Podgórze
Przez krótki czas odrębne miasto, a dziś nieco zapomniana dzielnica Krakowa o bogatej historii. Powoli wzbudza coraz większe zainteresowanie turystów jak i samych mieszkańców Krakowa.
Najsłynniejsze zabytki Podgórza:
- Kopiec Kraka, skąd widać panoramę miasta
- Romański kościółek św. Benedykta
- Dla miłośników architektury fortyfikacyjnej - poaustriacka baszta maksymiliańska
- Urokliwy park podgórski – Bednarskiego oraz zabytkowe wille przy ulicy Parkowej
- Stary cmentarz podgórski
Miejsca związane z wydarzeniami z lat okupacji, warte uwagi:
- Apteka pod Orłem - obecnie muzeum poświęcone historii krakowskiego Getta. W czasie wojny aptekę prowadził Tadeusz Pankiewicz – jedyny Polak mieszkający na terenie getta przez cały okres jego trwania.
- Plac Bohaterów Getta – dawny "Umschlagplatz" - miejsce kaźni wielu tysięcy krakowskich Żydów
- Relikty murów getta (ulica Lwowska oraz Limanowskiego)
- Dawna Fabryka Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera – obecnie muzeum
- Tereny dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie
Zwiedzanie Podgórza z przewodnikiem - tel: 0505 855 414 lub 0510 758 398
Zwierzyniec
Urokliwa dzielnica Krakowa, owiana licznymi legendami.
Miejsca warte uwagi:
- Klasztor sióstr Norbertanek – jedno z najstarszych założeń zakonnych w Polsce (na terenie kompleksu zachowały się elementy romańskiej architektury). Co roku w czerwcu z dziedzińca klasztornego, zgodnie z wielowiekową tradycją, wyrusza pochód Lajkonika.
- Romański kościółek św.Salwatora
- Drewniana kaplica św.Małgorzaty
- Pięknie położony cmentarz na Salwatorze
- Kopiec Kościuszki na Wzgórzu Sikornik, skąd widać panoramę miasta (pod kopiec można dojechać komunikacją miejską, samochodem lub pieszo przejść piękną aleją kasztanową)
- Poaustriacki Fort "Kościuszko"
Wokół kopca znajdują się aleje spacerowe. Pieszo można udać się na wycieczkę do Lasu Wolskiego, gdzie znajduje się kopiec Piłsudskiego.
Zwiedzanie Zwierzyńca z przewodnikiem - tel: 0505 855 414 lub 0510 758 398
Tereny zielone i rekreacyjne w Krakowie i okolicach
- Ogród Botaniczny
- Krakowskie Zoo
- Las Wolski oraz Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec
- "Ogród Doświadczeń"
- Skałki Twardowskiego i kamieniołom Zakrzówek
- Park Jordana
- Park Bednarskiego w Podgórzu
- Puszcza Niepołomicka
- Ojcowski Park Narodowy
- Park Krajobrazowy "Dolinki Podkrakowskie"